Opis

Na zaproszenie Wójt Gminy Biskupice i Centrum Kultury, jeden z ostatnich słonecznych dni października uczestnicy Gminnej Akademii Seniora spędzili na zwiedzaniu. Tym razem wybraliśmy się do znajdującego się w okolicach Olkusza – Rabsztyna, aby zwiedzić tamtejsze muzeum, ruiny zamku oraz chatę Kocjana. Na szczycie wieży widokowej rozpościera się piękna panorama powiatu olkuskiego oraz wschodnich rubieży Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W ubiegłym roku Zamek Rabsztyn otrzymał prestiżowy Jurajski Certyfikat Jakości w kategorii atrakcje turystyczne.

Tuż po zwiedzeniu ruin udaliśmy się do rodzinnego domu Antoniego Kocjana – wybitnego konstruktora szybowcowego oraz szefa wywiadu lotniczego AK. Spośród 1400 szybowców zbudowanych w Polsce w latach trzydziestych, połowa dzieł to jego konstrukcje. Na szybowcach jego projektu ustanowiono rekordy krajowe (40) i międzynarodowe.

Kolejnym punktem podróży była Pustynia Błędowska nazywana polską Saharą – jest to największa pustynia w Europie, nietypowa atrakcja podróżniczo-przyrodnicza. Podczas wycieczki udało się odwiedzić dwa punkty widokowe: Różę Wiatrów w Kluczach oraz Dąbrówkę w miejscowości Chechło.
Dziękujemy za liczny udział i do zobaczenia na kolejnym spotkaniu Akademii Seniora.

Zdjęcia