Opis

Wieczór z 23/24 czerwca to wyjątkowy wieczór w dawnej kulturze i obrzędowości. Obecnie często zapominamy o tych zwyczajach. Wiedzę związana z bogactwem kultury dawnej warto upowszechniać i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Co takiego wyróżnia ten wyjątkowy wieczór?

Po pierwsze jest to jedna z najkrótszych nocy w roku. To właśnie 21/22  dochodzi do przesilenia letniego, tak zwana Noc Kupały.
W naszej kulturze istnieje wiele określeń związanych z tymi dniami i pewnie spotkaliście się z takimi nazwami jak: Noc Świętojańska, Noc Kupały, Wianki, Wigilia Św. Jana, Sobótki, Kwiat paproci. Każda z nich ma swoje znaczenie i wnosi kolejne ciekawe aspekty, zwyczaje.

Noc świętojańska (w wigilię Św. Jana) to chrześcijańska odpowiedź na pogańskie święto Nocy Kupały (21/22 czerwca). Tego wieczoru dawniej panny robiły wianki z kwiatów i ziół, które miały ponoć magiczną  moc. Wianki były puszczane na wodę, rzekę w trakcie tańców i śpiewów panien przy brzegu. Wianki wyłapywali chłopcy, którzy w ten sposób wybierali swoje małżonki. Jeśli wianek zaplątał się w szuwarach lub nie odnalazł się oznaczało to staropanieństwo właścicielki wianka.

Wspominamy, jak to jeszcze nie tak dawno wyruszaliśmy w podróż z naszymi Seniorami, by zachować te dawne tradycje.

Jeśli planujecie wykonanie takiego wianka to przypominamy, że kiedyś już robiliśmy warsztaty robienia wianków. Dla zainteresowanych przypominamy link z krótkim instruktarzem. Kto wie może się przyda…

Wianek z mniszka lekarskiego

Witajcie! Spieszymy Wam donieść, że dzisiaj Dzień Ziemi więc zapraszamy na warsztaty do przydomowych ogrodków. Pokażemy jak wykonać kwietny wianek na głowę. Bawcie się dobrze, a już wkrótce przepis na naturalne słodkości.

Publiée par Centrum Kultury Gminy Biskupice sur Mercredi 22 avril 2020

W niektórych częściach naszego kraju, w Europie palono całe stosy gałęzi, które tworzyły z oddali niesamowite wrażenie… Młodzi biesiadnicy takich wydarzeń organizowali przeskoki nad ogniem, które ponoć gwarantowały zdrowie i powodzenie. Dym z takich gasnących ognisk miał sprowadzać piękną pogodę, a węgielki drewniane przechowywane w domu zapewniały szczęście i powodzenie mieszkańców domostwa. Wierzono także, że rozrzucone na roli węgielki zapewnią urodzaj i obfite plony.

Tej nocy zakwitał także jeden jedyny raz w roku kwiat paproci. Starodawne wierzenia przepowiadają, że ten kto zerwał ten wyjątkowy kwiat miał szczęście.

Tak więc baśni i opowieści związanych z tym wieczorem jest całe mnóstwo.

„Czy to bajka, czy nie bajka myślcie sobie jak tam chcecie…”

Zdjęcia