Opis

Muzyka filmowa stanowi tło dla obrazów, ilustruje film, buduje jego nastrój, uwypukla emocje, dopełnia postacie i… często jest „niesłyszalna”. Zmieniliśmy to! Podczas pierwszego biskupickiego Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbył się 23 września – muzyka filmowa zagrała rolę pierwszoplanową! To była prawdziwa uczta dla uszu!

Gra muzyki i świateł

Festiwal Muzyki Filmowej odbył się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Biskupicach (serdecznie dziękujemy za gościnę!), choć… ciężko było ją poznać. Dzięki profesjonalnemu, dynamicznemu oświetleniu udało nam się wyczarować niezwykłą atmosferę i podnieść rangę całego przedsięwzięcia. Zmieniające się światła współgrały z muzyką tworząc widowisko wysokiej jakości.

Cztery razy cztery

Podczas Festiwalu Muzyki Filmowej wystąpiły dla nas cztery wyjątkowe orkiestry, z których każda zagrała cztery utwory.

Orkiestra Dęta Gminy Biskupice

powstała w roku 1995 i regularnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy Biskupice. Podczas Festiwalu Muzyki Filmowej mieliśmy okazję usłyszeć młodych adeptów sztuki muzycznej, którzy z orkiestrą grają od zaledwie kilku miesięcy. Ogrom pracy jaką wykonali w tak krótkim czasie, zaprezentowali podczas niedzielnego festiwalu. Pod batutą Piotra Gawora, orkiestra wykonała następujące utwory:

1. Marsz dla najmłodszych – Robert Scheldon
2. Rock this Band – Dave Black

Następnie 4 utwory w opracowaniu Michaela Story:
1. The Magnificent Seven (Elmer Bernstein)
2. Wipe Out (The Surfairs)
3. Over the Rainbow (Harold Arlen)
4. Scooby Doo, Where Are You? (David Mook, Ben Raleigh)

Orkiestra OSP Biskupice

pod batutą Marka Konarskiego to grupa ludzi, którzy z pasją podchodzą do muzyki i wspólnego muzykowania. Ta grupa jest doskonale znana nie tylko mieszkańcom Gminy, ale także szerokiej publiczności, dzięki uczestnictwu w festiwalach, przeglądach oraz różnych uroczystościach państwowych i kościelnych. Nie mogło ich również zabraknąć na biskupickim festiwalu. Orkiestra wykonała następujące utwory:

1. Róża czerwona, biały kwitnie bez… z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową” (1967)
2. Piosenkę z filmu „Janosik” (1973, Jerzy Matuszkiewicz)
3. Piosenkę z filmu „Czarne chmury” (1973, Waldemar Kazanecki)
4. Walc Barbary z filmu „Noce i dnie” (Waldemar Kazanecki)

Orkiestra Dęta „Podstolice”

Historia Orkiestry „Podstolice” to historia osób kochających muzykę, którzy swoją oficjalną działalność muzyczną rozpoczęli w 1987 roku. Obecnie w skład zespołu wchodzi 45 muzyków, a Orkiestra gra na najwyższym poziomie, co potwierdzają liczne nagrody, zdobywane podczas rozmaitych przeglądów i festiwali. Niesamowite „Podstolice” pod batutą Piotra Gawora wykonały następujące utwory:

1. Mieszanka Melodii Filmowych (M. Frankowski, A. Marco)
2. Muzyka z filmu Ojciec Chrzestny (H. Morys)
3. Muzyka z filmu Janosik (J. Matuszkiewicz)
4. Muzyka z filmu Piraci z Karaibów

 

fot. Orkiestra Podstolice

Orkiestra Dęta Sobolów

Orkiestra Sobolów powstała w 2001 roku. Rok 2014 obfituje w wiele zmian. Kapelmistrzem orkiestry zostaje Justyna Chmielek. Zespół osiąga wówczas liczne nagrody oraz II miejsce na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr we Włoszech, a także nagrodę dla najlepszego kapelmistrza Festiwalu. Sobolów, pod batutą charyzmatycznej Justyny Chmielek – Korbut, podbijając serca kolejnych słuchaczy wykonał dla nas następujące utwory z filmu:

1. Most na Rzece Kwai
2. „Can you feel the love tonight” z filmu Król Lew
3. Polonez z filmu Pan Tadeusz
4. „Gonna Fly Now” z filmu Rocky

 

Jimmy Page (Led Zeppelin) stwierdził, że muzyka jest najlepszym językiem do poruszania ludzkich serc. Mamy nadzieję, że ten wieczór i ta muzyka trafiły do Państwa serc. Dziękujemy, że byliście z nami. Do zobaczenia za rok!

 

Zdjęcia