Opis

Iście wiosenna, piękna pogoda sprzyjała wszystkim uczestnikom Orszaku Trzech Króli, które odbyły się w blisko 900 miejscowościach w naszym kraju. Mieszkańcy gminy Biskupice również wyruszyli w takim Orszaku i swoją obecnością przyczynili się do zaszczytnego rekordu, gdyż  ok 1,3 mln ludzi przeszło ulicami swoich miejscowości. W Gminie Biskupice taki radosny pochód odbył się po uroczystej Mszy Św. w Kościele Parafialnym w Łazanach.

Zgromadzony tłum mieszkańców, udekorowany koronami  i okolicznościowymi nalepkami,  poprowadziła Orkiestra Dęta Gminy Biskupice pod batutą Pana Piotra Gawora.  Za orkiestrą podążali Trzej Królowie, w rolę których w tym roku wcielili się mieszkańcy Łazan – Panowie Stanisław Rutka, Marcin Misiek oraz sołtys miejscowości Pan Artur Szostak. Sala w budynku Szkoły Podstawowej w Łazanach na tę okoliczność zamieniła się w salę koncertową, gdzie odbył się tradycyjny w naszej Gminie Przegląd Grup Kolędniczych „Hej kolęda, kolęda…!” Zebrani widzowie mogli podziwiać różnorodny, naprawdę imponujący repertuar grup kolędniczych z terenu naszej gminy i nie tylko.

Jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta Gminy Biskupice pod batutą Pana Piotra Gawora.  Grupa instrumentalistów zachwyciła publiczność wykonaniem między innymi takich kolęd jak „Anioł Pasterzom mówił” czy „Mędrcy Świata Monarchowie”. Zebrani widzowie nieśmiało nucili znane polskie kolędy.

Kolejną grupą, która zaprezentowała swoje możliwości była taneczno śpiewacza grupa z Trąbek „Solny Gościniec” prowadzona przez kierownika artystycznego Pana Patryka Rutkowskiego oraz kierownika muzycznego Pana Marcina  De Lehenstein Werndl.  Artyści śpiewająco przedstawili humorystyczną scenkę z udziałem turonia okraszoną skocznymi pastorałkami. Ta grupa artystów w swoim drugim wystąpieniu zaprezentowała także tańce oraz radosny śpiew, który zachęcał widzów do nieśmiałego podrygiwania,  a niektórzy nawet pokusili się o wtórowanie śpiewem Zespołowi Pieśni i Tańca Solny Gościniec.

Liczna grupa, która zawitała na scenie Gminnego Przeglądu to jak zawsze perfekcyjnie przygotowani kolędnicy z Sułowa. Grupa wraz z radnym Panem Stanisławem Świątko z towarzyszeniem instrumentów wykonała urokliwe kolędy jak  „Moje Betlejem” czy „Tylko jedna jest taka noc”, które wprawiły zebranych w nostalgiczny nastrój. W szeregach tego zespołu znaleźli się starsi mieszkańcy, ale także najmłodsi, którzy w trakcie występu częstowali widzów domowym, wspaniałym pieczywem.

Na scenie pojawiła się także rodzima grupa kolędników z Łazan reprezentowana przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP Łazany.  Młodzież przy akompaniamencie instrumentalistów: Szymona Machny (saksofon), Kacpra Bułata (akordeon) oraz Amelii Merwart i Szymona Wyroby (gitara) wykonała radosne kolędy „A wczora z wieczora….” czy tak lubianą przez najmłodszych „Gore gwiazda Jezusowi…”. Nikogo nie dziwiło, że na sali słychać było śpiew widzów, szczególnie  rodziców, mocno trzymających kciuki za swoich małych strażaków.

Po występie najmłodszych ochotników z Łazan, przyszła kolej na niezawodnych, jak zawsze obecnych na Gminnym Przeglądzie Kolęd Strażaków z Bodzanowa. Chóralne wykonanie polskich kolęd wzbudziło zachwyt, gdyż niewiele mamy okazji usłyszeć tak pewne, głośne i odważne wykonanie piosenek przez męską grupę śpiewaczą. Jak zawsze reprezentacji z Bodzanowa towarzyszyła tradycyjna, barwna gwiazda kolędników.

 

Tym razem na scenie pojawiła się Orkiestra Dęta OSP Biskupice, pod batutą Marka Konarskiego. Zespołowi  towarzyszyła  niezwykle utalentowana solistka Katarzyna Oleś.  Dzięki tej prezentacji muzyczno-wokalnej widzowie zobaczyli kolejny, zupełnie inny występ w trakcie tegorocznego Przeglądu. Głos solistki i dźwięki orkiestry przeniosły wyobraźnię widzów do sali koncertowej opery czy filharmonii. Takie wykonanie kolęd uświadomiło widzom, iż najbardziej znana nam kolęda może zostać zaaranżowana w różnoraki sposób, czego dowodem było wykonanie takich znanych kolęd jak „Przystąpmy do szopy” czy „Bracia patrzcie jeno”.

Kiedy wszystkim widzom wydawać się mogło, że nic więcej na tej scenie ich nie zaskoczy to jednak byli w błędzie. Na scenie pojawiła się rzesza wdzięcznych, małych aniołków, Maryja i Józef z Dzieciątkiem, pasterze, królowie, Herod, Diabeł, Jagna i strażnik królewski czyli grupa teatralna działająca przy Centrum Kultury Gminy Biskupice pod kierownictwem pani Anny Szostak z pełnym zaangażowaniem prowadzi zajęcia teatralne na świetlicy w Łazanach, za co serdecznie dziękujemy! Jasełka tej grupy teatralnej, nie tylko przekazały bożonarodzeniowe treści, ale także ciekawe komentarze pastuszków. Sprzeczki króli i pastuszków  wywołały lawinę radosnych uśmiechów na sali. Tak przedstawiona bożonarodzeniowa opowieść spotkała się z gromkimi, niekończącymi się brawami.

Na koniec Wójt Gminy Biskupice Pani Renata Gawlik, dziękując za tak liczny udział mieszkańcom gminy, złożyła noworoczne życzenia.

Tak oto kolejny Orszak Trzech Króli oraz kolejna edycja Przeglądu Grup Kolędniczych „Hej kolęda, kolęda…!” przeszła do zacnej historii… Historii, która nie mogłaby się wydarzyć gdyby nie udział pięknie przygotowanych grup, zespołów, kapel, mieszkańców gminy, którzy z pełnym oddaniem i sercem wzięli czynny udział w naszym przeglądzie.

Serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi Parafii  Łazany Stanisławowi Wciślak za ofiarę Mszy Świętej i pomoc w organizacji wydarzenia.

Oczywiście przedsięwzięcie to wiązało się z wieloma wyzwaniami, dlatego szczególne podziękowania kierujemy do naszych tegorocznych Trzech Króli – Panów Artura Szostaka – sołtysa, Marcina Misiek oraz Stanisława Rutki. Podziękowania składamy także Panu Andrzejowi Musiałowi – prezesowi i druhom z jednostki OSP Łazany oraz sołtysowi Panu Arturowi Szostakowia za nieocenioną pomoc, a także Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łazanach za udostępnienie obiektu na realizację przedsięwzięcia.

Organizator wydarzenia: Wójt Gminy Biskupice, Parafia Łazany, Centrum Kultury Gminy Biskupice.

 

Zdjęcia