Opis

Zachęcamy do zapoznania się z informacją Urzędu Gminy Biskupice i zaproszeniem Wójta Gminy Pani Renaty Gawlik, która już spełniła obowiązek obywatelski:
Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Ja już dokonałam samospisu przez Internet. Zajęło to dosłownie 10 min.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału

Spisu możecie Państwo dokonać na cztery różne sposoby:
– samospis przez Internet za pośrednictwem strony spis.gov.pl
– telefonicznie+ z pomocą rachmistrza spisowego
– telefonicznie , dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem telefonu 22 279 99 99
– w siedzibie Urzędu Gminy Biskupice na stanowisku do samopisu , gdzie pomocy udzielają pracownicy Gminnego Biura Spisowego.

Jak zweryfikować rachmistrza

Od początku maja spis przeprowadzają również rachmistrzowie. Ze względu na sytuację epidemiczną rachmistrzowie będą kontaktować się z Państwem wyłącznie przez telefon.  

Rachmistrz może zadzwonić tylko z jednego numeru telefonu: 22 828 88 88. Wywiad spisowy powinien rozpocząć od przedstawienia się i wyjaśnienia, że rachmistrz telefonuje w celu przeprowadzenia spisu. Zapyta również o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.

Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz powinien poinformować o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl, a także na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Krakowie.

Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).

 

Jak nie dać się oszukać

Rachmistrz nie zadzwoni do osób, które dokonali już spisu powszechnego. Jeśli jednak ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, to nie należy udzielać odpowiedzi, najlepiej rozłączyć się w takiej sytuacji i zgłosić ten fakt na infolinię spisową lub policję.

Podobnie jest z wizytami osób przedstawiających się jako rachmistrz spisowy. Jeśli będzie to miało miejsce w maju lub czerwcu, nie należy takich osób wpuszczać do domu, a fakt ten niezwłocznie zgłosić policji.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do 30 września br.