Opis

Mieszkańcy Gminy Biskupice są szczęściarzami!
Jeśli zapytacie dlaczego,  to pewnie sami znajdziecie mnóstwo odpowiedzi, które to potwierdzą. My chcemy zwrócić Waszą uwagę na fakt, iż gmina Biskupice leży na bardzo malowniczym terenie. Nasze babcie już dawno odkryły bogactwo naturalnych specyfików, które można wykonać z tego co mamy w przydomowych ogródkach.  Chcemy pokazać Wam kilka przykładów. Już kiedyś wykonywaliśmy syrop z mniszka lekarskiego, pamiętacie?

Dzisiaj chcemy Was przekonać do pracy z kwiatostanami czarnego bzu. Kwiaty czarnego bzu należą do najstarszych surowców leczniczych używanych przez naszych przodków, a wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, iż roślina ta była wykorzystywana już w epoce kamiennej. Przez stulecia  czarny bez darzono wielkim szacunkiem i używano  do celów rytualnych, kulinarnych i leczniczych.

Pora na wykonanie syropu z czarnego bzu:

1. Zrywamy kwiatostany czarnego, dzikiego bzu (ok. 30 kwiatów) w miejscach oddalonych od ruchliwych dróg

2. Pozostawiamy je na około godzinę, by pozwolić różnym owadom na swobodne opuszczenie tego kwiecistego schronienia

3. Obrywamy drobne kwiaty  z zielonych łodyżek (pozbawiamy posmaku goryczki)

4. Kwiaty przekładamy do naczynia.

– dolewamy sok z dwóch wyciśniętych cytryn

– dolewamy litr przegotowanej wody

5. Tak przygotowane kwiaty w zalewie odstawiamy na 24 godziny, a następnego dnia podgrzewamy całość dosypując cukier (max 1kg)

6. Podgrzany syrop wlewamy do wyparzonych słoików  i zakręcamy

Tak przygotowany syrop stosujemy max do 4 łyżeczek dziennie w osobnych dawkach. Podpowiadamy, że świetnie nadaje się jako dodatek do herbatki na zimowe  wieczory

I po co to wszystko?

Syrop stosuje się przy przeziębieniach, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, chorobach reumatycznych, ale działa także moczopędnie i rozkurczowo