Opis

Tradycyjnie jak co roku mieszkańcy gminy Biskupice podobnie jak w ponad 750 miejscowościach Polski ruszyli w Orszaku Trzech Króli pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi…”. Tegoroczny Orszak wyruszył po mszy św. z kaplicy pw. św. Izydora w Trąbkach. Uczestnicy pochodu otrzymali korony i nalepki udając się do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Trąbkach. Organizatorem tegorocznego wydarzenia był Wójt Gminy Biskupice oraz Centrum Kultury Gminy Biskupice. W przedsięwzięciu udział wzięli: ksiądz Kazimierz Króżel, radni Gminy Biskupice wraz z Przewodniczącym Rady Panem Andrzejem Kasiną, dyrektorzy i kierownicy jednostek, prezesi OSP, sołtysi oraz licznie zebrani mieszkańcy gminy Biskupice, a także, co oczywiste Trzej Królowie w osobach Piotra Kasprzyka, Krzysztofa Szymoniaka oraz Krzysztofa Karlińskiego. Wszyscy dostojnie ubrani jak na mędrców świata przystało z promiennymi uśmiechami wyruszyli z darami, prowadząc Orszak Trzech Króli.

 

Tradycją gminy Biskupice jest także odbywający się po przejściu Orszaku  Trzech Króli, Przegląd Grup Kolędniczych „Hej Kolęda, kolęda…!”. Wójt Gminy Biskupice Pani Renata Gawlik serdecznie powitała zebranych widzów, artystów, a korzystając ze sposobności złożyła życzenia noworoczne wszystkim zebranym. W tym roku licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać pięć grup kolędniczych z terenu gminy.

Przegląd otwarła z impetem Orkiestra Dęta Gminy Biskupice pod batutą niezastąpionego Pana Piotra Gawora. Dźwięki znanych i lubianych polskich kolęd skłoniły do radosnego, wspólnego odśpiewania „Anioł pasterzom mówił”, „Dzisiaj w Betlejem” oraz „Mędrcy Świata” przy znakomitym akompaniamencie gminnej Orkiestry, w skład której wchodzą mieszkańcy gminy Biskupice w różnym przedziale wiekowym. Część składu zespołu to młodzi adepci sztuki muzycznej.

 

Następnie swój repertuar zaprezentowała Orkiestra Dęta OSP Biskupice z niezawodnym Panem Markiem Konarskim na czele, wspomagana przez solistkę Panią Katarzynę Oleś – studentkę wydziału wokalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Występ wzbudził zachwyt zgromadzonej licznie publiczności. Orkiestra wykonała takie utwory jak „Zjawiło się nam”, „Północ już była”, „Narodził się Jezus”   oraz  cover znanej anglojęzycznej piosenki o tematyce bożonarodzeniowej pt. „Zdarzyło się pewnego dnia”. Publiczność zachęcona do śpiewu spontanicznie włączyła się w to piękne wykonanie.

Schodząca ze sceny grupa została nagrodzona gromkimi brawami i tak też powitano kolejnych uczestników Przeglądu – Grupę Kolędniczą Sołectwa Sułów wspieraną organizacyjnie przez sołtysa Panią Lucynę Masior oraz wokalnie przez Radnego Gminy Biskupice Pana  Stanisława Świątko. Grupa ta występując corocznie, zachwyca nie tylko oryginalnymi wykonaniami, wielopokoleniowym składem członków grupy, ale także pomysłową stylizacją. Tak też było i tym razem. Góralska stylizacja wykonawców w połączeniu z akompaniamentem muzycznym Anny Kukułki (gitara) i Patrycji Godzik (skrzypce) przeniosła widzów w regiony związane z kulturą góralską. Dzieci natomiast urzekły publiczność nie tylko świetną znajomością wykonywanych utworów, ale także instrumentalnymi fragmentami wykonanymi na dzwonkach i tamburynach. Wspólnie z publicznością grupa wykonała utwory ” Leć kolędo”, „Gdzie Ty mieszkasz Jezu?”  „Pastorałka od serca dla ucha”.

 

 

Następnie  na scenie pojawiła się niezawodna, pełna niesamowitej energii Drużyna Strażacka z Bodzanowa  wraz z Prezesem Panem Tadeuszem Drobniakiem. Znakomite wsparcie instrumentalne zapewnili Panowie Marek Korta i Radny Gminy Biskupice Stanisław Ptasznik. Najlepszy dowód na udany występ tej grupy to nie tylko gromkie brawa z widowni, ale także mały Wiktor, który w trakcie koncertu zamarzył, by „poruszać gwiazdą” bodzanowskiej jednostki.


Marzenie spełniło się, a Strażacy  z nieukrywaną dumą ustąpili miejsca na scenie Gminnemu Chórowi Mandora pod dyrygenturą wyjątkowej i charyzmatycznej Ludmiły Stroń. Przy akompaniamencie Pana Andrzeja Duraja, chór wykonał między innymi utwory „Na Boże Narodzenie” oraz „Oj Maluśki…”. Widzowie na wyraźny znak dyrygenta włączyli się do wspólnego śpiewania na dwa głosy kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, tworząc niesamowite i wyjątkowe widowisko muzyczne.

 

Zgodnie z powiedzeniem „co dobre szybko się kończy” tak też dobiegł końca kolejny Przegląd Kolęd w gminie Biskupice. Na kolejny przyjdzie nam poczekać okrągły rok, ale czy na takie wyjątkowe przeżycia, których dostarczają nam występujący nie warto czekać? Było niezwykle pięknie, za co bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom Orszaku i Przeglądu Kolęd.

Szczególne, gorące podziękowania składamy na ręce Panów Piotra Kasprzyka, Krzysztofa Szymoniaka i Krzysztofa Karlińskiego, którzy z majestatyczną dostojnością wcielili się w rolę wspaniałych, niesamowicie zaangażowanych Trzech Króli. Podziękowania kierujemy także w stronę prezesa OSP Trąbki Pana Zbigniewa Ładygi oraz druhów-strażaków z jednostki OSP Trąbki za włączenie się i pomoc podczas realizacji wydarzenia.

Zdjęcia