Opis

Jak  grzyby po deszczu wyrastają kolejne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W trakcie  realizacji są warsztaty rzemiosła ludowego. Działanie jest kolejną inicjatywą realizowaną dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury i wyłonioną w konkursie ogłoszonym przez Centrum Kultury Gminy Biskupice.

Po prelekcji związanej z żywą kulturą, tradycyjnym rzemiosłem oraz sztuką ludową, uczestnicy poszukując twórczych inspiracji, zapoznali się z wiedzą na temat różnorodności tradycyjnych zabawek oraz form spędzania czasu wolnego swoich dziadków i pradziadków. W trakcie tego „wykładu” z upływem kolejnych minut uczestnikom „rosły” oczy ze zdziwienia. Podczas zajęć mogliśmy się dowiedzieć czym dawniej bawiły się dzieci? Kto, z czego i w jaki sposób wykonywał dawniej zabawki. Wzorując się na tradycyjnych formach zabawkarskich uczestnicy wykonali samodzielnie z drewna, piękną zabawkę.

Przed przystąpieniem do praktycznego działania z drewnianą materią, mali rzemieślnicy zapoznali się z wachlarzem narzędzi, z których będą korzystać i pod okiem instruktora zabrali się do pracy.
Szlifowanie gotowych elementów było przyjemnym preludium przed kolejnym etapem powstawania ruchomej zabawki. Gotowe, pięknie oszlifowane elementy zostały poddane bezwzględnemu działaniu młotków i gwoździ. Instruktor pokazał dzieciom kilka sposobów jak posługiwać się młotkiem tak, by zminimalizować ryzyko kontuzji.  Pełni skupienia młodzi ludzie stukali młotkami, wbijali gwoździe, przymierzali, przykładali kolejne elementy do siebie i po chwili na stanowiskach pracy naszych małych fachowców stanęły… konie z wozami!
Nawet nie przypuszczaliśmy, że aż taką frajdę sprawi dzieciakom samodzielne tworzenie. Czemu się nie spodziewaliśmy? Zakupiona, a wykonana własnoręcznie zabawka. No to jest coś!

Faktycznie to nieprawdopodobne! Dla niedowiarków polecamy galerię zdjęć z zajęć, która jest najlepszym dowodem na to, że dzieci mogą więcej.

                           

Zdjęcia