Opis

Polsko – Ukraińska Strefa Aktywności działa na pełnych obrotach.

Oba miesiące wakacyjne minęły nam bardzo twórczo i pracowicie. Ani się obejrzeliśmy a za nami już kolejny miesiąc pełen ciekawych warsztatów, animacji i nauki języka polskiego. W ostatnim tygodniu lipca i przez cały sierpień, w trakcie 6 kolejnych spotkań dzielnie pracowaliśmy, bawiliśmy się i integrowaliśmy się. Nasze polsko – ukraińskie rozmówki przy hafcie matematycznym, sensoplastyce i gotowaniu dawały nam często powody do radości i uśmiechu ale również i do łez wzruszenia, wspomnień i poznawania historii z naszego życia.

Wszystkie zajęcia rękodzielnicze były okazją do poznawania nawzajem swoich upodobań, gustów, zamiłowań i rozwijania nowych pasji. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają ukraińskie gerdany, czy hafty koralikowe. Wykonaliśmy przepiękne bransoletki na krośnie z malusieńkich koralików a także kolczyki i koralikowe kwiaty. Na zajęciach z haftu matematycznego, przygotowaliśmy przepiękne zakładki haftowane nitką na papierze, utrwalając przy okazji co nieco materiał z matematyki (dodawanie i odejmowanie), aby obliczyć odstępy między kolejnymi dziurkami przez które należało przeprowadzić nitki. Warsztaty ze scrapbookingu przyniosły nam w efekcie prześliczne nietypowe formy tej sztuki w postaci magnesów na lodówkę, przepięknie zdobionych własnoręcznie przygotowanymi kwiatami.

Na zajęciach kulinarnych kosztowaliśmy przepyszny polski żurek oraz ukraińskie pielmieni przygotowane przez naszą szefową kuchni Viktorię Simonian. Wspólnie przygotowaliśmy zdrowe i bajecznie kolorowe, owocowe desery, ucząc się przy tym „kulinarnych” słówek w języku polskim i ukraińskim. Było przepysznie… Mniam…

Sensoplastyka animowana przez Paulinę Stopkę to istna magia. Puściliśmy wodze fantazji podczas „czarów marów” z mlekiem i płynem do naczyń, dokonaliśmy niezwykłej sztuki zmiany kolorów wody. Na kolejnych zajęciach ulepiliśmy przecudnej urody pieski, z ciasta które wcześniej sami zrobiliśmy. Poznaliśmy też nazwy zwierząt w obu językach.

Język polski prowadzony przez Iwana Derewickiego był okazją do nauczenia się przez naszych ukraińskich przyjaciół kilku słów o sobie, liczenia, opisywania przedmiotów, osób i miejsc. Mogli opowiadać o swoich bliskich, przyjaciołach, o swoich tradycjach i zwyczajach. Opisywali swój wygląd, rozwalali o pracy, zakupach a nawet modzie. Poznali wiele słów i zwrotów, nauczyli się prowadzić rozmowę w języku polskim a nawet poznali, jakże trudną nawet dla nas ortografię i gramatykę języka polskiego. Była okazja do poczytania tekstów o historii Polski, nauczenia się kilku piosenek i wierszy w tym niezwykle trudnego w wymowie „Chrząszcza” Jana Brzechwy. Było intensywnie ale i efektywnie. Były i zadania domowe i konsultacje online. Dzisiaj już większość z uczniów potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem, mówić prostymi zdaniami w języku polskim a niektórzy nawet opanowali pisanie dyktowanych tekstów. OGROMNIE NAS TO CIESZY!

Tekst i foto: Marzena Derewicka

https://biskupice.pl/991/polsko-ukrainska-strefa-aktywnosci-dziala-na-pelnych-obrotach.html