Opis

Klub Maluchy i My dziękuje Magdalenie i Adrianowi Białka za zorganizowanie dla nas tak ważnych zajęć, dzięki Wam mogliśmy gościć Ratownika Medycznego, który przeszkolił nas z pierwszej pomocy, szczególnie w kierunku udzielania pomocy dzieciom w chwilach zagrożenia, a także odpowiedział na wszystkie pytania i wątpliwości. Pan Kamil Ciężarek oraz Pani Karolina Grabowska przekazali nam swoją fachową wiedzę zachęcali aby próbować, a nie tylko patrzeć, instruowali jak robić poprawnie resuscytację krążeniowo-oddechową. Zaprzyjaźniłyśmy się z fantomami niemowlaka, dziecka oraz osoby dorosłej, każda z nas miała okazję spróbować, dowiedzieć się co robi źle i jak robić to poprawnie. Poznałyśmy bardzo ważne urządzenie, które jest już często dostępne w budynkach użyteczności publicznej i w miejscach publicznych DEFIBRYLATOR AED często obok niego przechodziłam ale nie wiedziałam dokładnie co to jest i jak się tym posługiwać, wiecie że to urządzenie do nas mówi, po włączeniu mówi nam po kolei co mamy dalej robić, wiec jeśli znajdziecie się kiedyś w trudnej sytuacji nie bójcie się z niego korzystać, uruchamia się go zielonym przyciskiem, a on mówi do nas po kolei co mamy zrobić. Jak powiedział nam Ratownik, lepiej zrobić cokolwiek niż nie robić nic, mózg człowieka umiera po 4 min. jeśli nie dostarczymy mu tlenu, a jeśli to zrobimy zwiększamy szanse człowieka na powrót do zdrowia i życia. Pan Kamil Ciężarek, Pani Karolina Grabowska oraz nasza Magda wraz z Mężem należą do Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna jest to organizacja paramedyczna non profit, zrzeszająca grupę osób pragnących bezinteresownie nieść pomoc potrzebującym. Członkami Stowarzyszenia są wolontariusze przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także czynni zawodowo: ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz lekarze. Żaden z członków Oddziału nie pobiera wynagrodzenia za swą pracę, poświęcając równocześnie swój wolny czas w służbie innym. Organizacja ta oferuje szkolenia z pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa które są ogólnodostępne w całej Polsce. DZIĘKUJEMY!!!!! ❤️❤️❤️
Podczas naszego szkolenia dzieci świetnie bawiły się w towarzystwie Pauliny Stopka, która miała dla nich wiele atrakcji, malowali przesypywali układali swoje przepiękne pokoje na kolorowej kartce z klocków i innych elementów, jakiż porządek mieli w tych pokojach. Barbara Ciapała zapewniła nam poczęstunek ciasto było pyszne!
Zachęcamy Was! korzystajcie z kursów pierwszej pomocy! jak spróbujemy, dotkniemy, zadamy pytanie, które rozwieje nasze wątpliwości, nabieramy większej odwagi aby pomóc w sytuacji zagrożenia życia drugiemu człowiekowi.
Podsumowując:
Sprawdź, czy poszkodowany reaguje.
Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech – lekko odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę.
Jeśli poszkodowany nie oddycha rozpocznij resuscytację.
Po upływie 1 minuty wołaj, zadzwoń lub udaj się po pomoc.
Niemowlę – pierwszy raz 5 wdechów 30 uciśnięć potem już 2 wdechy 30 uciśnięć, uciskamy dwoma palcami
Dziecko – pierwszy raz 5 wdechów 30 uciśnięć potem 2 wdechy 30 uciśnięć, uciskamy jedną ręką
Dorosły 30 uciśnięć 2 wdechy ( zaczynamy od uciśnięć )
Kontynuuj resuscytację, aż do przyjazdu karetki.

„Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Województwa Małopolskiego i Gminy Kraków”.
#FIO #małopolskalokalniepółnoc #BiuroInicjatywSpolecznych #StowarzyszenieForumOswiatoweKlucze #Kraków #Malopolska

tekst/foto Klub Maluchy i My

Zdjęcia