Opis

Stowarzyszenie Hejnał Trąbki realizuje zadanie pn. „Odkrywamy korzenie kultury ludowej Województwa Małopolskiego” w partnerstwie z Centrum Kultury Gminy Biskupice. Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Biskupice. Dzięki temu dzieci, ale także osoby dorosłe, mogą nieodpłatnie wziąć udział w zajęciach tańca oraz śpiewu ludowego. Z powodzeniem świetlica w Łazanach w poniedziałki o 17.30 wypełnia się małymi tancerzami, a ich gromki śpiew słychać nawet poza mury świetlicy! Ponadto instruktorzy wzbogacają zajęcia o ludowe słownictwo wraz z tłumaczeniem na język współczesny oraz dawne zabawy ludowe, które bardzo przypadły dzieciom do gustu!

Tego samego dnia, nieopodal w remizie OSP Trąbki o godzinie 19.00 grupa dorosłych trenuje taniec i śpiew. Zgrana grupa mieszkańców z radością przychodzi na próby i ogromnym poświęceniem ćwiczy kolejne układy. Nad tymi działaniami czuwają  młodzi, bardzo zdolni i doświadczeni instruktorzy:

Daniel Kübler, śpiewak i muzykant. Grywa na heligonce, klarnecie, trąbce, skrzypcach, wytwarza także proste instrumenty ludowe, takie jak piszczałki i okaryny. Jest absolwentem IV Studium Folklorystycznego dla instruktorów zespołów regionalnych, prowadzonego przez Małopolskie Centrum Kultury w Nowym Sączu. Prowadzi Młodzieżową Kapelę Ludową Mogilanie z Mogilan, Zespół Kopiénioki z Igołomi oraz Grupę Śpiewaczą Zofipolanki z Zofipola i Grupą Śpiewaczą Zespołu Regionalnego Mogilanie z Mogilan. Od 2014 roku jest prezesem Stowarzyszenia Folklorystycznego Kuźnia, z ramienia którego zrealizował wiele działań w zakresie kultury ludowej regionu krakowskiego, organizując konkursy, warsztaty, inicjując odtwarzanie elementów ubiorów ludowych, takich jak np. białe kożuchy krakowskie. Przy współpracy z wieloma artystami ludowymi działającymi w regionie zainicjował wydanie kilku płyt z muzyką ludową (Bo na twoji roli złoty płuzek stoi…, Kopiénioki, Daleko ta brat na wojnie?, Pieśni nabożne ludu krakowskiego), a także dwóch wydawnictw śpiewnikowych: Pieśni ludu krakowskiego oraz zbioru kolęd ludowych i pastorałek pt. Uciekała z Nim w corne pole przez las…

Ewelina Łubik-Węgrzyn –absolwentka Studium Folklorystycznego dla instruktorów zespołów regionalnych organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, muzyk, choreograf, instruktor kultury. Od dzieciństwa związana z folklorem jako tancerka, instrumentalistka, a następnie kierowniczka i instruktorka tańca i śpiewu w Zespole Pieśni i Tańca „Siedlecanie”. Uczestniczka ciekawych projektów folklorystycznych w tym „Małopolska Szkoła Tradycji” jako nauczycielka gry na kontrabasie, okarynie oraz skrzypcach-sekund. Organizatorka warsztatów folklorystyczno-rękodzielniczych dla szkół podstawowych oraz przedszkoli. Poza ogromną i zawodową pasją do folkloru z wykształcenia wiolonczelistka od 20 lat nie rozstająca się instrumentem.

Uczestnikom i instruktorom zajęć życzymy powodzenia, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy na zajęcia w poniedziałki:
17.30 Świetlica Łazany – dzieci
19.00  Remiza OSP Trąbki – dorośli

Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Biskupice

Zdjęcia