Opis

Uczestnicy Klubu Maluchy i My, który od lipca działał w łazańskiej świetlicy właśnie przekonali się o słuszności powiedzenia „co dobre szybko się kończy”.
Odsłona I
W ubiegły poniedziałek miało miejsce ostatnie spotkanie w ramach projektu „Maluchy i My” współfinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dzieci wraz z rodzicami zrobiły sobie odświętne nakrycia głowy w postaci koron i kapeluszy, a potem dali upust swoim zdolnościom artystycznym na specjalnie przygotowanych powierzchniach pokrytych falistą tekturą czy folią. Artystyczne kolorowe plamy, które pojawiły się na nietypowych sztalugach stworzyły prawdziwe arcydzieła. Kolorowe plamy pojawiły się także na odzieży beztroskich artystów, ale mamy z pobłażliwością w tym wyjątkowym dniu spoglądały na swoje pociechy. Potem na sali zapanowała jesień… posypały się liście, a dzieci  śpiewając jesienną piosenkę po angielsku zabrały się za jesienne porządki i grabienie liści.

Odsłona II
Tradycją każdego spotkania była także tzw. „przerwa na przekąskę”. Na stole pojawiły się ulubione nie tylko przez najmłodszych galaretki z malinami, truskawkami, a także pyszne ciasto dyniowe, które swoją formą przypomniało o wyjątkowości tego spotkania.

Odsłona III
Założycielki grupy nieformalnej Maluchy i My, kreatorki zajęć w trakcie trwania projektu czyli Magdalena Białka, Iwona Urban, Bożena Łabędź, mocno wspierane przez Paulinę Stopkę odebrały gratulacje i podziękowania od Dyrektora Centrum Kultury Gminy Biskupice Małgorzaty Kaleta oraz licznie zgromadzonych uczestników. Te wyjątkowe osoby w ramach wolontariatu, z pełnym zaangażowaniem, kosztem własnego, prywatnego czasu, wspólnie tworzyły scenariusz każdego spotkania, organizowały zajęcia plastyczne, warsztaty ze specjalistami i zajmowały się całokształtem związanym z organizacją zajęć. Dzięki ich zaangażowaniu uczestnicy mogli korzystać z szeregu materiałów edukacyjnych, a także zaplecza m.in. z zestawu kolorowych stoliczków i krzesełek. W trakcie tego – ostatniego już spotkania w ramach projektu, wszystkie dzieci otrzymały także pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.

Odsłona IV
Zajęcia w ramach tej inicjatywy odbywały się od połowy lipca, a cotygodniowe spotkania gromadziły liczną grupę mam wraz z małymi dziećmi. W trakcie ciekawych zajęć, dzieci nie tylko spędzały czas na zabawie, integracji, ale także uczyły się m.in. języka angielskiego. Każde zajęcia były wyjątkowe i niepowtarzalne. Wykonane przez maluchów prace plastyczne, ich rodzeństwo czy mamy, były bardzo kreatywne, a Twórczynie tej inicjatywy dbały o to, by pomysłami zaskoczyć uczestników. Mamy i ich pociechy miały także możliwość spotkania się ze specjalistami z różnych dziedzin, poruszając obszerną tematykę dotyczącą zdrowia, wychowania i rozwoju dziecka. Nie zapomniano także o mamach, które skorzystały z porad jak radzić sobie ze stresem, jak go rozpoznać i jakie techniki relaksacji z powodzeniem można stosować w domu. Dzięki tym spotkaniom mamy skorzystały z porad specjalistów, zyskały pewność siebie i miały możliwość wymiany doświadczeń w wielu dziedzinach. Niejednokrotnie świetlicę w Łazanach odwiedzali wyjątkowi goście, specjaliści Małgorzata Bieszko, Joanna Smoleń, Małgorzata Gabryś, Laura Gallas Szybkowska, Andrzej Szybkowski wraz z cudownymi Abu i Bruno oraz członkowie Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna – Kamil Ciężarek oraz Karolina Grabowska. Dzieci tymczasem, szczególnie te które nie mają jeszcze możliwości spotkania się z rówieśnikami, integrowały się w trakcie wspólnej zabawy.

Pozytywne efekty działania tej inicjatywy można wyliczać w nieskończoność, a ich oddziaływanie będzie mieć na pewno wpływ na tych mniejszych i większych uczestników zadania.
Wszystkim tym, którzy pokochali to wyjątkowe miejsce spotkań Mam i ich Maluchów uprzejmie informujemy, że choć zadanie współfinansowane przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich dobiega końca, to inicjatywa Klubu Malucha na łazańskiej świetlicy będzie kontynuowana. Zachęcamy do kontaktu, wkrótce rozpoczynamy rekrutację. Do zobaczenia!

Zdjęcia