31 maja 2021
Kwiaty z bibuły były niegdyś podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych. „Zakwitały”
w wiejskich izbach, podkreślając wyjątkowość czasu świętowania, ubarwiały je i rozweselały słabo oświetlone pomieszczenia. Kompozycje bibułkowych kwiatów zdobiły m.in. rzędy obrazów, a także stojące na półeczce, stole czy komodzie świątka, stanowiły element zdobniczy święconych palm oraz wystroju przydrożnych kapliczek. Misterność bibułkowych dzieł przejawiała się w kształcie kwiatów, konstrukcji, kompozycji, kolorystyki, ukazując upodobania estetyczne oraz umiejętności „kwiaciarek”. Wskazany materiał – bibuła – stwarza warunki do utrwalania już istniejących więzi, dokonywania transmisji wiedzy i obyczajowości między pokoleniami, aby pozwolić rozkwitnąć folklorowi na nowo. Konkurs ma na celu ponowne odkrycie precyzyjnej sztuki rękodzieła, czerpanie wiedzy i inspiracji od naszych dziadków oraz sięganie do źródeł tradycji ludowej.
Jeśli jesteście miłośnikami sztuki bibułkarstwa lub po prostu chcecie spróbować swoich sił, zgłębić metody powstawania takich arcydzieł z bibuły to zachęcamy do udziału w konkursie.
Zgło0szenia do konkursu trwają od 21 maja do 2 lipca a lista laureatów zostanie ogłoszona 9 lipca!
Konkurs realizowany jest w ramach projektu Etnodizajn. Korzenie, którego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie wraz z partnerem Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.
Chętnych do udziału w konkursie zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.
Pracę należy dostarczyć do siedziby organizatora – MOKSiR Chrzanów, ul. Broniewskiego 4, 32-500 Chrzanów, pokój nr 34, w nieprzekraczalnym terminie do 2 lipca 2021 r. W razie wysyłania prac pocztą o przyjęciu do konkursu NIE DECYDUJE data stempla pocztowego.
Dodatkowe informacje:
Koordynator konkursu Izabela Kramarz,
Dział Animacji i edukacji Kulturalnej,
tel 32 623 30 86, wew. 36,
e-mail: animacja@moksir.chrzanow.pl