Opis

Po ponad rocznej przerwie mieliśmy przyjemność zorganizować oficjalne rozpoczęcie Akademii Seniora Gminy Biskupice. Nareszcie! Przedsięwzięcie odbyło się oczywiście w auli Urzędu Gminy Biskupice.

Na wstępie Wójt Gminy Biskupice Renata Gawlik i Dyrektor Centrum Kultury Małgorzata Kaleta, przywitała wszystkich gości, wyrażając radość z tak długo oczekiwanego spotkania.

Z okazji inauguracji roku akademickiego zagościł u nas Pan Andrzej Pasławski z wykładem, którego tematem przewodnim były „Bałkany, teren nieuczesany”. Na wstępie prelegent wspomniał o Słowenii, która tak naprawdę nie jest częścią Bałkanów, ale jest krajem sąsiadującym oraz mocno związanym z tym regionem, jak i kulturą. Potem kolejno podróż po państwach przynależących: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia, Albania oraz na koniec najnowszy europejski kraj: Kosowo.

Pan Andrzej wspominał o najciekawszych zakątkach Chorwacji, a dokładniej Dalmacji. Temat wywołał duże zainteresowanie wśród odbiorców. Chorwacja to kraj od wielu lat bardzo chętnie  odwiedzany przez Polaków. Uwielbiamy kulturę, ludzi, zwyczaje i piękne widoki, dlatego też wykładowca opowiedział uczestnikom o kolejnych państwach bałkańskich, które pozostają dla Polaków wciąż dość dzikie i nieodkryte. Dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy się przenieść w piękne miejsca i poczuć, jakbyśmy byli czynnymi uczestnikami wyprawy.

Po ponad półtora godzinnym wykładzie naszedł niestety nieuchronny koniec. Pan Andrzej otrzymał ogrom oklasków 🙂

Po przepięknej podróży po Bałkanach, wróciliśmy do Gminy Biskupice. Klub Seniora Bodzanowianki pod kierownictwem Pana Bogusława Grabowskiego wykonał wiele znanych, biesiadnych pieśni, które śpiewała cała sala. Repertuar zespołu składał się ze znanych i lubianych pieśni, słynnych w regionie krakowskim oraz z wielu utworów okolicznościowych. Na twarzach uczestników widać było radość ze spotkania, po tak długim okresie nieobecności.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Biskupice, Biblioteka Publiczna Gminy Biskupice, Centrum Kultury Gminy Biskupice.

 

 

 

Zdjęcia