Opis

Po raz kolejny mieszkańcy gminy Biskupice wzięli udział w widowiskowym przedsięwzięciu jakim jest Festiwal Muzyki Filmowej.

Wydarzenie rozpoczął recital rodzimej Orkiestry Dętej Gminy Biskupice po batutą fantastycznego pana Piotra Gawora, który w krótkim okresie czasu przygotował grupę, mimo wakacyjnej przerwy. Orkiestra zaprezentowała muzykę z filmu „Ojciec Chrzestny”, „Jurassic Park”, a dynamiczne wykonanie „Hej Sokoły”  znane m.in z filmu „Ogniem i Mieczem” zachęciło publiczność do nieśmiałego  spontanicznego śpiewu.

Kolejna grupa muzyków, również z terenu naszej gminy – Orkiestra Dęta OSP  Biskupice zaprezentowała klasykę polskiej kinematografii i wywołała przyjemne wspomnienia  za sprawą  melodii z filmu „40 latek” , „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”, „Most na rzece Kwai”  oraz figlarne wykonanie znanej melodii z filmu „Żandarm z Saint Tropez”. Członkowie orkiestry pod batutą pana Marka Konarskiego brawurowo wykonali utwory filmowe.

Następnie koncert  w wykonaniu licznych muzyków z Orkiestry Dętej „Hejnał” Byszyce wzbudził zachwyt za sprawą różnorodnego repertuaru.  Muzycy zajęli miejsca,  a widownia zapoznała się z licznymi osiągnięciami Zespołu – tegoroczni laureaci I miejsca w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych „Echo Trombity”. Kapelmistrz Adrian Drzewi dynamiczną dyrygenturą poprowadził publiczność w muzyczną podróż, w której znalazły się takie utwory jak „Apache” (J.Lordan), „The Second Waltz” (D. Schostakowicz), „Something Stupid” (Arr. Frank Bernaerts) czy „My Fair Lady „za sprawą znanej i lubianej przez kinomanów piosenki z filmu „The Lion King” (E. John). Zachwycona publiczność nagrodziła zespół gromkimi brawami.

Jako ostatnia, na tegorocznym Festiwalu zaprezentowała się Krakowska Orkiestra  Staromiejska, która istnieje od roku 1988, a jej założycielem i dyrygentem do dzisiaj  jest charyzmatyczny Pan Wiesław Olejniczak.  Zaprezentowane utwory m.in. „Vabank”, Wiązanka czterdziestolatka, „Sing, Sing, Sing”, czy „Mambo Italiano” zachwycały nie tylko instrumentalnym wykonaniem, ale także dynamiczną choreografią. Widownia patrzyła z niedowierzaniem jak można połączyć  w tak perfekcyjny sposób taniec, grę na instrumentach, a w pewnych momentach nawet śpiew. Orkiestra koncertowała w takich krajach jak: Austria, Bułgaria, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Watykan, Węgry, Włochy. Specjalnością orkiestry jest muzyka rozrywkowa uzupełniana estradowym show. W roku 2018 Krakowska Orkiestra Staromiejska otrzymała nagrodę „Polonia Minor” za promowanie potencjału kulturalnego oraz wytrwałą pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców, a Dyrygent orkiestry – Pan Wiesław Olejniczak – został odznaczony „Krzyżem Małopolski”.

Orkiestra Staromiejska była ostatnią, która zaprezentowała się podczas tegorocznego Festiwalu.  Po raz kolejny zachwyceni  widzowie z żalem opuszczali  salę SP Biskupice, która na ten moment stała się wykwintną salą koncertową z nastrojowym oświetleniem i klimatyczną muzyką.

Serdecznie dziękujemy tym, którzy spędzili z nami ten piękny wieczór. Wójt Gminy Biskupice i Dyrektor Centrum Kultury składają szczególne podziękowania Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Biskupicach – Panu Krzysztofowi Michałowiczowi  za nieocenioną pomoc podczas realizacji wydarzenia.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Gminy Biskupice.

Zdjęcia