Opis

Tradycyjnie Mszą Świętą o godzinie 16.00 rozpoczęto coroczne Dożynki Gminy Biskupice w Parku Kultury i Wypoczynku w Tomaszkowicach. Pogodne popołudnie zgromadziło rzesze mieszkańców Gminy na plenerowej Mszy Świętej, którą odprawił Proboszcz Parafii Łazany ks. Stanisław Wciślak. Kapłan podkreślił w pięknym kazaniu wyjątkowość Mszy Świętej Dożynkowej, która jest dziękczynieniem za zbiory, za pracę rolnika. Akompaniamentu podczas Mszy Świętej udzieliła niezawodna Orkiestra Strażacka Gminy Biskupice pod batutą pana Marka Konarskiego. Proboszcz Łazan poświęcił także wieńce z Biskupic, Surówek, Jawczyc, Szczygłowa, Zborówka, Trąbek, Bodzanowa oraz zbiory Koła  Pszczelarzy Biskupice.

Wszystkich zgromadzonych licznie gości powitał Gospodarz Gminy Wójt Henryk Gawor. Tradycją takich uroczystości jest obrzęd dożynkowy, który barwnie przedstawił zaproszony Zespół „Sądeczanie”. Kolorowy korowód ze śpiewem i tańcem wręczył Wójtowi Gminy bochen chleba z tegorocznego ziarna z przesłaniem,, aby sprawiedliwie dzielił ten chleb pomiędzy mieszkańców. Tak też się stało i rozkrojony chleb trafił z rąk Wójta do wszystkich zgromadzonych gości. Blisko godzinny występ artystów z Nowego Sącza wraz z towarzyszącą kapelą zachwycił zebraną publiczność, która żywo reagowała na przyśpiewki, tańce czy  charakterystyczne przytupy. Owacjom nie było końca. Tymczasem program tegorocznego święta przewidywał kolejne atrakcje.

Na scenie pojawił się Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Wojciech Kozak w asyście Wójta Gminy Biskupice, by wręczyć wyjątkowe odznaczenie mieszkańcowi Gminy Panu Stanisławowi Wilkowi - odznakę Honorową Województwa Małopolskiego za osobisty wkład pracy na rzecz lokalnej, gminnej i wojewódzkiej społeczności.

Tego dnia swoje odznaczenia, podziękowania i gratulacje odebrali także krwiodawcy, sponsorzy, sympatycy i działacze Klubu Honorowych Dawców Krwi Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Biskupice za okazane serce i wsparcie akcji krwiodawstwa w naszej Gminie. Wyróżnienia dokonali Prezes Zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża, a zarazem Wójt Gminy Biskupice Henryk Gawor, Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Pan Marek Kot oraz Prezes Zarządu Gminnego OSP Juliusz Kanarek. Jak podsumował Prezes tej organizacji od 2011 r zebrano ponad 200 litrów tego cennego płynu. Jednocześnie zaprosił wszystkich do udziału w kolejnej akcji krwiodawstwa 9 września tradycyjnie w budynku Urzędu Gminy Biskupice.

Czym jednak byłoby dziękczynienie za plony bez podziękowań dla najlepszych rolników Gminy. Tym razem tego zaszczytu dostąpiło czterech gospodarzy z Gminy: Andrzej Musiał (Łazany), Paweł Strojny (Sławkowice), Mieczysław Gawin (Jawczyce) oraz Sławomir Grochot (Bodzanów). Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od Wójta Gminy Biskupice oraz Delegata Małopolskiej Izby Rolniczej Stanisława Kyrca.

Dożynki to również doskonała zabawa i taniec. Zanim tłumnie zebrani sami zaczęli tańczyć w doskonały nastrój i zachwyt wprowadził  duet taneczny  Krakowskiej Szkoły Tańca. W prezentacji tanecznej przedstawiającej początkowo sceny z życia codziennego, aby za moment przenieś widza w świat niezwykły, pełny gracji. Kolejne odsłony różnych stylów tańca tych młodych i zdolnych ludzi wprawiały w podziw.

Nowym zwyczajem biskupickich Dożynek jest promocja akcji "Narodowe Czytanie". W tym roku odczytano fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Udział w wydarzeniu wziął Wójt Gminy Biskupice wraz z mieszkańcami.  Nad realizacją przedsięwzięcia czuwała Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy  Biskupice Pani Lucyna Masior.

Kolejnym punktem programu była prezentacja wokalno-muzyczna Klaudii Gawlik. Ta niezwykle utalentowana, wyjątkowa i uzdolniona mieszkanka gminy Biskupice wykonała znane i lubiane utwory, za które została nagrodzona niekończącymi się brawami. Te doznania artystyczne były tylko preludium do zapowiadanych koncertów gwiazd tego wieczoru.

Jako pierwszy wystąpił zespół disco polo „Raz Dwa”. Rytmiczna muzyka i charyzmatyczny  wokalista porwały tłumy do tańca i sprawiły, że gościom trudno się było rozstać z takim brzmieniem. Nikogo nie trzeba było nawet zachęcać ponieważ publiczność żywo reagowała na wszystkie piosenki. Tymczasem, ku pociesze i radości widzów czekała już  kolejna muzyczna uczta. Tym razem na scenie pojawił się Zespół "Kapelusze". Wykonania znanych i lubianych utworów w oryginalnych aranżacjach zachęciły do dalszej zabawy. Zespół wraz z publicznością, śpiewał, ale także odliczał czas do niezapomnianego  widowiska jakim był niekończący się pokaz sztucznych ogni wraz z dynamicznym podkładem muzycznym. W panującym zmroku, przy dźwiękach muzyki słychać było w różnych miejscach  okrzyki radości i zachwytu.

Tradycją wszystkich imprez plenerowych w Parku Kultury i Wypoczynku w Tomaszkowicach jest szereg różnych atrakcji towarzyszących dla małych i dużych. Tak też było i tym razem. Na najmłodszych czekały dmuchane zjeżdżalnie, baseny z suchymi piłkami, animatorzy, którzy swoimi zabawami wciągali nawet najbardziej nieśmiałe dzieci do zabawy. Dzieci korzystały także licznie z możliwości bezpłatnego malowania buziek czy kolorowych tatuaży dumnie paradując alejkami parku. Od czasu do czasu można było również spotkać wyjątkowego gościa, Kubusia Puchatka, który rozdając dzieciom słodycze pozował do zdjęć. Świetlica w Jawczycach w ramach akcji dzieci dzieciom przygotowała dla najmłodszych i nie tylko ulubione przez dzieci słodkości, które ze smakiem spożywali także dorośli przenosząc się tym samym w czasy swojego dzieciństwa.

Dla smakoszy lokalnych potraw również przygotowano niebywałą atrakcję. Każdy mógł posmakować dań na bezpłatnej degustacji przygotowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich z Przebieczan, Trąbek oraz Żeńskiej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej z Łazan. Stoły uginały się pod smakołykami, których nie sposób wyliczyć a które ze względu na swój wyjątkowy smak zapadały w pamięć. O znakomitym smaku tych specjałów świadczy fakt, iż przygotowane przekąski w mgnieniu oka zniknęły ze stołów jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Stoły kusiły nie tylko zachęcającymi zapachami, ale także wymyślnymi, gustownymi dekoracjami tak, iż nie sposób było przejść obok nich obojętnie.

Swoją propozycję miała także Biblioteka Publiczna Gminy Biskupice organizując już po raz kolejny akcję „Wymień książkę za książkę”. Do swojego stoiska pięknymi uśmiechami zapraszali pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Biorąc udział w losowaniu można było zdobyć ręcznie robione maskotki, poduszki, mydełka i inne arcydzieła przygotowane specjalnie na tą okazję przez podopiecznych. Swoje stoisko przygotowało także Koło Pszczelarzy Biskupice, prezentujące swoje produkty. Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna z Trąbek zapewniła dodatkowe atrakcje dla najmłodszych.

Wyjątkowym gościem w Parku Kultury i Wypoczynku była Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych z Mobilnym Laboratorium, która prowadziła akcję informacyjną na temat likwidacji niskiej emisji. Fundacja zapraszała odwiedzających do udziału w konkursach, quizach w których nagrodami były rośliny doniczkowe,  krzewy i drzewka. Można było także odwiedzić stoisko pokazowe z roślinami „antysmogowymi”.

W godzinach późno wieczornych rozbawiony tłum opuścił Park Kultury i Wypoczynku.

Wójt Gminy Biskupice oraz Dyrektor Centrum Kultury składają podziękowania wszystkim osobom, które wsparły tegoroczne święto plonów. Wyrazy uznania dla wszystkich sołectw i osób, które przygotowały przepiękne wieńce dożynkowe, stoiska z bezpłatną degustacją, a także dla jednostki OSP Bodzanów za pomoc techniczną i OSP Trąbki za zapewnienie dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Powiatu Wielickiego.

     

Zdjęcia