Opis

Niezwykłe „Święto Smaków” odbyło się 8 września w plenerze przy OSP Biskupice. Było to wydarzenie o charakterze kulinarnym, promujące producentów żywności, produkty i potrawy lokalne. Było smacznie, radośnie i kolorowo. Osoby uczestniczące w przedsięwzięciu miały okazję wziąć udział w bezpłatnej degustacji pysznych potraw, przygotowanych przez członkinie Klubu Malucha z Jawczyc oraz reaktywowanego Koła Gospodyń ze Sławkowic. Na półmiskach pojawiły się przepyszne dania, skomponowane z największą starannością m.in. zawijane kapuśniaczki, babeczki na ostro, a także słodkości – kolorowe galaretki, ciasta, gofry i placuszki. Nie obyło się bez pysznych, rozgrzewających zup – chrzanówki i kapuśniaku.

Na stanowiskach swoje wyroby promowało Koło Pszczelarzy z Biskupic. Można było porozmawiać z pszczelarzami na temat produkcji miodu, a nawet podglądnąć życie pszczół w prawdziwym ulu.

Ze swoim stoiskiem pojawił się także przedstawiciel Piekarni – Cukierni „Stawarski” z Biskupic. Pan Maciej Stawarski zaprosił do degustacji tradycyjnych wypieków. Każdy mógł posmakować wielu rodzajów, jeszcze ciepłego pieczywa, wykonanego z różnorodnych mieszanek zbóż.

Organizatorzy przygotowali nie tylko ucztę dla ciała, ale także dla ducha. Gościem specjalnym był zaprzyjaźniony Zespół Regionalny „Mystkowanie”. Członkowie zespołu, specjalnie na tę okazję, przyjechali do nas z powiatu nowosądeckiego. Na scenie prezentowali tańce charakterystyczne dla kultury Lachów sądeckich. Uwagę przyciągało perfekcyjne przygotowanie tancerzy, a także piękne, kolorowe stroje ludowe.

Przed publicznością wystąpili także utalentowani mieszkańcy gminy Biskupice. Ze specjalnie przygotowanym repertuarem pojawiły się solistki: Nikola Korzeń, Wiktoria Dymek, Zuzanna Kasprzyk, a także rockowy duet: Wiktoria Kostecka (śpiew, gitara) i Anna Jaszczyk (śpiew). Dziewczęta nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Z krótkimi prelekcjami przybyli członkowie Koła Pszczelarzy z Biskupic- Stefan Kiesielowski oraz January Daniłoś. Panowie opowiedzieli w jaki sposób prowadzą pasieki. Przybliżyli także historie własnych zamiłowań do hodowli pszczół.

Święto smaków zbiegło się w czasie z ogólnopolską akcją pn.”Narodowe Czytanie 2019”. Jak co roku, pracownicy Biblioteki Publicznej w Biskupicach oraz aktywni czytelnicy przygotowali krótką inscenizację. Tegoroczną lekturą były nowele polskich poetów. Spośród ośmiu proponowanych nowel wybrano „Katarynkę” B. Prusa. Akompaniamentu udzielili na wiolonczeli – Julia Tomasik i   Mikołaj Wicher – instrumenty klawiszowe.

Zwieńczeniem niedzielnego świętowania był występ Chóru „Mandora”. Chórzyści, pod kierownictwem dyrygent Ludmiły Staroń wykonali wiązankę utworów biesiadnych, skutecznie porywając do wspólnego śpiewu. Rozśpiewanej grupie na harmonii przygrywał – Andrzej Duraj.

Dla młodszych uczestników imprezy przygotowano kącik animacyjny, gdzie m.in. malowano buźki i wykonywano brokatowe tatuaże. Dzieciaki chętnie korzystały także z zabaw w zamku dmuchanym, a także w licznych zabawach zorganizowanych przez animatorki.

Wydarzenie organizowane było przez Wójta Gminy Biskupice – Renatę Gawlik, Koło Pszczelarzy Gminy Biskupice – na czele z prezesem Jackiem Smoroniem, a także Centrum Kultury Gminy Biskupice – z dyrektor Małgorzatą Kaletą. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparciu naszych niezwykłych sponsorów. Składamy serdeczne podziękowania za wkład rzeczowy i finansowy firmom: Przedsiębiorstwo Pomocnicze MPWiK – Kraków, BMSG Pawlikowice – Centrum Zaopatrzenia Piekarni i Cukierni, Invest House S.A. – Kraków, Vega sp. z o.o. – Kraków, Maxi Pack Opakowania i Nadruki – Trąbki.

Podziękowania kierujemy również w stronę prezesa i druhów z OSP Biskupice, w szczególności w stronę druha Marka Łanoszki i Kuby za dwudniową pomoc przy realizacji przedsięwzięcia. Dziękujemy także za nieocenioną pomoc przy organizacji członkiniom KGW Sławkowice oraz  Klubowi Malucha z Jawczyc. Między innymi dzięki Wam było bardzo smacznie i pachnąco.

Zapraszamy również do galerii zdjęć UG.
https://www.biskupice.pl/aktualnosci/smacznie-i-radosnie-w-biskupicach.html

tekst: D.Orłowska
foto: B.Ciapała, D.Orłowska

Zdjęcia