Opis

Nic dziwnego?

26. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego już w maju. Co Was czeka w tej edycji?

W tym roku będziecie zwiedzać z nami Wawel. Oczywiście nie te zwyczajowe trasy turystyczne, lecz, jak przystało na Dni Dziedzictwa, trudno dostępny na co dzień budynek administracyjny Zamku Królewskiego – po prostu Wawel od kuchni.

W podwielickich Biskupicach zachwycicie się starym dworkiem o niecodziennym wyglądzie, który zyskał blask dzięki opiece prywatnych właścicieli, choć bardzo go oszpecono w latach 60. XX wieku, kiedy działała tu szkoła.

Poznacie też pewnego cieślę i rzeźbiarza-samouka z Odporyszowa, który okazał się niezwykłym wynalazcą-lotnikiem, i to w połowie XIX wieku!

Do Tarnowa chcemy was przyciągnąć opowieścią o  intrygujących dziejach rodziny Sanguszków, a do klasztoru Bernardynów pod Wawelem – legendami o cudach.

W zespole szpitalno-parkowym w Kobierzynie usłyszycie m.in. o twórcach, którzy trafiali tu z powodu psychicznych zaburzeń i czasem ukojenie znajdowali w sztuce.

W tej edycji chcemy Wam bowiem opowiedzieć o niespotykanych przestrzeniach, niezwykłych projektach, fantazyjnych budowlach, ale też wizjonerach i outsiderach, ekscentrykach i dziwakach.

Osobowości kreatywne i wrażliwe często postrzegane są jako szalone, skoro wybiegają poza granice narzuconej normatywności. Kto waży się jednak ustalić sztywno te granice? I czy sztuka lub postęp byłyby możliwe, gdyby nie odrobina szaleństwa?

18–19 maja 2024

Klasztor i kościół oo. Bernardynów w Krakowie (wybrane punkty programu dostępne dla grup zorganizowanych)

Dwór w Biskupicach k. Wieliczki (zabytek niedostępny dla grup zorganizowanych)

19 maja 2024

Budynek nr 5 na Wawelu (zabytek niedostępny dla grup zorganizowanych)

25–26 maja 2024

Zespół szpitalno-parkowy w KrakowieKobierzynie (wybrane punkty programu dostępne dla grup zorganizowanych)

Pałac Sanguszków w Tarnowie–Gumniskach (zabytek dostępny dla grup zorganizowanych)

Muzeum Jana Wnęka i kościół w Odporyszowie (zabytek dostępny dla grup zorganizowanych)