Opis

Zachęcamy do oglądnięcia video relacji z obchodów Święta Niepodległości  w Szkole Podstawowej w Bodzanowie

 

10 listopada pod Kościołem Parafialnym pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Łazanach zebrali się mieszkańcy Gminy Biskupice, by  Pochodem Niepodległościowym rozpocząć uroczystości upamiętniające 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wójt Gminy Biskupice oraz ksiądz Dawid Król - wikariusz parafii w krótkim słowie do zebranych przypomnieli jak ważna jest wolność w każdej dziedzinie naszego życia i że poszanowanie tej wolności winno być dla każdego obywatela ważnym elementem dnia codziennego.

Wójt  Gminy Biskupice Henryk Gawor zaprosił do udziału w pochodzie w takt marsza  Orkiestry Dętej OSP Biskupice  wraz z pocztami sztandarowymi do Szkoły Podstawowej w Łazanach, gdzie odbyło się Widowisko Patriotyczne "Dla Niepodległej".

 

Tłumnie zebrani mieszkańcy gminy wspólnie odśpiewali Hymn Polski przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Biskupice pod batutą Pana Piotra Gawora.

Zaproszeni  goście najpierw mogli podziwiać wykonanie "dostojnego" poloneza  zaprezentowanego przez Zespół  Pieśni i Tańca Biskupianie. W kolejnej odsłonie tancerze z Biskupic ponownie zachwycili publiczność, tym razem wykonaniem Krakowiaka. Barwne stroje tancerzy i piękna choreografia Pana Marcina Korbuta stworzyła niesamowite widowisko na scenie.

Swój repertuar  patriotyczny zaprezentował również Chór Mandora. Energiczna pieśń "Wojenko, wojenko..." czy melancholijne wykonanie "Rozkwitają pąki białych róż" w solowym wykonaniu Pani Ludmiły Staroń sprawiły ogromną przyjemność zgromadzonej publiczności.

Wydarzenie swoim występem uświetniła także Orkiestra Dęta Gminy Biskupice, która oprócz hymnu wykonała  pieśni  "Rota", "Wierzby płaczące" oraz  "My pierwsza brygada...". Młodzi muzycy z ogromnym skupieniem i pełnym zaangażowaniem wykonali piękne pieśni patriotyczne.

Na występ uczniów Szkoły Podstawowej w Łazanach czekali nie tylko zaproszeni goście, ale także licznie zgromadzone grono rodziców. Uczniowie od dłuższego czasu przygotowywali dynamiczny program na tę okoliczność pod opieką nauczycieli: Katarzyny Szlachty, Ewy Nawalany, Danuty Chyba, Ewy Kurzawy, Lidii Satoła oraz Pana Pawła Poznańskiego. Inscenizację tą uświetnił udział lokalnego historyka, twórcy portalu "Dawne Łazany" Pana Michała Kowalika wraz z rekonstruktorami grupy "Odkrywcy historii". Piosenki, wiersze, inscenizacja wydarzeń historycznych z początku XX wieku umiejscowiona w ówczesnych Łazanach zaskoczyła profesjonalizmem zebranych widzów. Program przedstawiony przez uczniów tak spodobał się widzom, iż młodzi artyści zostali nagrodzeni owacjami na stojąco.  

Tymczasem na widzów czekała Grupa Śpiewacza Bodzanowianki. Zespół zaprezentował znane utwory jak "Legiony" czy "Warczą karabiny...". Zgromadzona publiczność chętnie włączyła się do wspólnego śpiewania.

Rozśpiewana publiczność pożegnała Grupę z Bodzanowa gromkimi brawami. Widzowie mieli również okazję zapoznać się z materiałem filmowym przygotowanym przez Szkołę Podstawową im. Wojska Polskiego w Bodzanowie w krótkiej prezentacji przedstawiającej uczczenie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczniowie zgromadzeni na boisku sportowym utworzyli biało-czerwoną flagę, a w niedzielę 7 października  wspólnie z mieszkańcami wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Bodzanowie skąd wyruszyli w kierunku szkoły w biało-czerwonym pochodzie niepodległościowym.

Tymczasem na scenie głównej, która na tę okoliczność zmieniła się w salę koncertową wystąpił znany muzyk Michał Łanuszka w towarzystwie kwartetu smyczkowego. Widzowie mieli wyjątkową i niespotykaną dotąd możliwość poznania tak wysmakowanego repertuaru jaki zaprezentowali artyści. Melancholijne piosenki z repertuaru L. Cohena czy autorskie kompozycje mistrza Łanuszki rozkołysały i zachwyciły zgromadzoną publiczność.

Półmrok sali, nastrojowe oświetlenie w barwach narodowych, sprawiło, że wielu nie miało ochoty opuszczać tego miejsca. Wyjątkowa była tegoroczna rocznica, wyjątkowe było również tegoroczne widowisko. Życzmy sobie, aby refleksje, które powstały w naszych umysłach inspirowane tym wydarzeniem przyświecały nam każdego dnia w Wolnej, Niepodległej Ojczyźnie.

 

Pięknie dziękujemy księdzu wikariuszowi Dawidowi Król za słowo skierowane do uczestników Pochodu Patriotycznego, Orkiestrze Dętej OSP Biskupice pod batutą pana Marka Konarskiego, pocztom sztandarowym z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy i wszystkim osobom, które czynnie włączyły się w przygotowanie obchodów. Szczególne podziękowania kierujemy do sołtysa miejscowości Łazany pana Dariusza Turka za okazaną pomoc w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Zadanie zrealizowane przy wsparciu Powiatu Wielickiego

     

Zdjęcia